Choroby dýchacího a zažívacího ústrojí

01.09.2010 20:20

Choroby dýchacího ústrojí

  • Rýma je zánět sliznice nosní dutiny. Vzniká působením prachu, plynů, podchlazení. Může být součástí nakažlivé choroby. Příznakem je výtok z čenichu, kýchání.
  • Zánět hrtanu vzniká při podchlazení, dráždění dýchací trubice nebo jako součást celkového nakažlivého onemocnění. Je doprovázen kašlem. Někdy je drážděno polykací centrum a dochází ke zvracení.
  • Zánět plic vzniká proniknutím choroboplodných zárodků nebo cizích těles a plynů do plic při dýchání. od lehkého zánětu může přejít v těžký hnisavý zánět plic. Dochází k oboustrannému výtoku z čenichu a zmenšené chuti k jídlu. Teplota je vždy podle závažnosti procesu zvýšená. Zánět plic je doprovodným znakem při některých nakažlivých chorobách (psinka aj.).

Choroby zažívacího ústrojí

  • Katar žaludku a střev vzniká především ze zkaženého krmiva, spolknutím cizích předmětů a dále jako doprovodné onemocnění při nakažlivých chorobách. Příznakem je nechutenství, žízeň, zvracení, zvýšená tělesná teplota, bolestivost v břišní krajině. Na počátku onemocnění se střídá často zácpa s průjmem. Při léčbě je nutná hladovka a pak dietní krmení až do vymizení všech příznaků.